Yurt içi Dağıtım Hizmetleri - Payam Lojistik

Yurt içi Dağıtım Hizmetleri

  • arnavutluk nakliyat

Yurt içi Dağıtım Hizmetleri

 

Her sabah bayinizde görmeye alıştığınız gazetelerin düzenli gelmesinin bir Yurt içi Dağıtım Hizmetlerinin örneği olduğunu hiç düşündünüz mü? Veya büyük alışveriş merkezlerine sürekli mal taşıyan özel kamyonlar da aynı işin bir parçasıdır. Hepsi yurtiçi dağıtım hizmetlerine girer.

 

Yurt içi dağıtım lojistik gibi çok kapsamlı bir konunun parçasıdır ve günlük hayatın normal bir şekilde akmasını sağlar. Bakkalınıza gelen ekmekçinin küçük kamyoneti bile bu akışın bir parçasıdır. Ama konu alıştığımız bu görüntüden öte çok daha kapsamlı bir iş kolunu işaret etmektedir. Ülkemizin 81 ilinde ve sayısı 950’yi geçen ilçesinde, her gün, aksamadan sürdürülen bir faaliyet söz konusudur. Gerektiği zaman köyler, şantiyeler, fabrikalar, depolar gibi tenha varış yerleri bile bu dağıtım ağına dahildir. Çıkış ve varış noktaları denen iki lokasyon arasında süregelen bir döngü söz konusudur.

 

Bu sevkiyatların en geç 48 saat içinde yerine varması ise iş standartları açısından bir başarıdır.

 

Bugün bir kargo firmasına örneğin Pazartesi günü paket teslim ettiğiniz zaman, alışılagelmiş bir biçimde “En geç Çarşamba gider, değil mi” diye sorarsınız. Ve verilen cevap çoğunlukla “Çarşamba’ya kalmaz, yarın elinde olur” şeklinde gelir. Bu konuşmanın ardında güvenilir hale gelmiş bir yurt içi dağıtım sistemi ile başta araç sürücüleri olmak üzere pek çok kişinin emeği vardır.

 

Geniş dağıtım ağı, teknolojik altyapı ve güvenlik sistemleri ile desteklenmektedir. Bu dağıtım ağı ayrıca ilgili yazılımlar sayesinde uydudan kontrol edilmekte, kabul edilen yüklerin hemen hepsi özel nakliyat sigortaları kapsamında taşınmaktadır.

 

Bugün araç başına 250 bin liraya çıkan rakamlarda sigortayı hizmetine dahil eden özel yurt içi dağıtım firmaları var.

 

Depolama da Mümkündür

 

İşin depolama kısmı da bazen bu firmalara aittir. Çoğunlukla WMS (Depo Yönetim Sistemi) yazılımı kullanılan bu depolarda istenildiği zaman lot takibi, seri no takibi, üretim tarihi veya son kullanma tarihi gibi kriterlerin kontrolü yapılmakta ve malın sahibine 7/24 bilgi verilebilmektedir. Depolar bütün kaza ve doğal afetlere karşı sigortalıdır. Katma değerli hizmetler olarak geçen etiketleme, barkotlama, güvenlik etiketi yapıştırma, kitapçık şeklinde garanti belgesi ekleme, IMEI okutma gibi işler de depolamaya dahil edilebilir. (IMEI uluslararası mobil cihaz kodudur.)

 

Serbest depolamadan başka antrepo denilen gümrüklü depolama ile çalışan dağıtım firmaları ise sektörün yurtdışı dağıtım firmaları grubundandır. Bu çeşit firmalar artık lojistik sektörünün güçlü isimleri içindedir.

 

İster yurt içi dağıtım firması olsun, isterse ihracat bağlantılı çalışsın tanınmış yurt içi dağıtım hizmetleri lojistik firmaları günümüzde kalifiye elemanlarla ve yüksek standartlarla faaliyet gösterirler. Bu da sektörün saygınlığını giderek artırmaktadır.

 

Yurt İçi Dağıtımın En Yaygın Örneği

 

Bu konuda akla hemen kargo şirketleri, taşıma ambarları, özel kuryeler, mal teslimi yapan kamyonlar gelmektedir. Fakat en bilinen biçimi başta da dediğimiz gibi gazete dağıtım işidir. Görsel medyanın gücünün artmasıyla büyük darbe yiyen yazılı basın gene de ülkemizdeki dağıtım ağını bozmamaya çalışıyor. Gazetelere ve bilhassa bulmacalara meraklı üst yaş grubu onları beklemeye devam edecek. PTT bile resmi dağıtım hizmeti yapan bir kurumdur. Online alışverişlerin yurtiçi dağıtım sistemlerine büyük çaplı ek iş sağladığını da belirtmeliyiz.

 

Proje Taşımacılığı

 

Yurt içi (istendiğinde yurt dışı) dağıtım hizmetleri içinde proje taşımacılığı da yer alır. Kişiye özel lojistik hizmeti olarak tanımlanan bu alan örneğin fuar taşımacılığını anlatır. Gereken araç, iş gücü ve ekipman dağıtım firması tarafından sağlanmakta ve düzenlenecek organizasyon malzemesi istenilen noktaya güven içinde taşınmaktadır.

Hızlı ve Güvenilir Araç Tedariği

Kurumsal sevkiyatlarınız için ioförlerimiz gerekli olan bütün belgelere sahiptir. Taşımacılıkla ilgili bütün resmi belgeler, özenle hazırlanmıştır.
Call Now ButtonŞİMDİ TEKLİF ALIN